Evdeydim ve Yağmurun Gelmesini Bekliyordum

Sarı Sandalye, edebiyat uyarlamalarıyla başladığı sanat yolculuğuna, Jean- Luc Lagarce’ın ‘Evdeydim ve Yağmurun Gelmesini Bekliyordum’ oyunuyla devam ediyor.

Fransız Tiyatrosu’nun kendine özgü tiyatro dili ve estetik dünyasıyla ön plana çıkan ‘çağdaş klasik’ yazarlarından Jean- Luc Lagarce’ın çok ses getiren ve birçok dile çevrilen ‘Evdeydim ve Yağmurun Gelmesini Bekliyordum’ oyunu, ülkemizde ilk defa seyircisiyle buluşuyor.

‘Beklemek’, ‘bellek’, ‘şiddet’ ve ‘varoluş’ temalarını ele alan oyun, mevcut durumundan kurtulmak için bir kahraman arayan günümüz insanının hikayesine odaklanıyor.

Yıllar önce babasıyla kavga ederek evi terk eden küçük kardeş, kimsenin beklemediği bir anda evin kapısında belirir. Küçük kardeşin geri dönüşüyle birlikte yıllardır onu bekleyen evin kadınları; eski defterleri yeniden açmaya, sırlarını, suçlamalarını, ihanetlerini, her biri tarafından farklı hatırlanan anılarını sorgulamaya başlarlar. Beklenen dönüş kimsenin hayal ettiği gibi olmamış; hem dönen kişi, hem döndüğü yer, hem de bekleyenler değişmiştir. Hayaller yerini yavaş yavaş gerçeklere bırakır. Yıllar süren kendini kandırmacadan kurtulmanın yeni bir hayata başlamanın ilk adımı, acı verici olsa da bu gerçeklerle yüzleşmek olacaktır.

Yazar: Jean- Luc Lagarce

Çevirmen: Ayberk Erkay

Yönetmen: Erhan Çene

Oyuncular: Güneş Gürpınar, Göksu Işık, Gizem Taştan

Yardımcı Yönetmenler: Samet Acar, Mithat Ozan Küren

Sahne Tasarım: Damla Duru

Işık Tasarım: Utku Kara

Müzik: Berk Kalyoncu

Kostüm Uygulama: İmren Özcan, Şükran Gürpınar

Afiş Tasarım: Vecdi Özkan

Teşekkürler: Melek Nur Dudu, Ulaş Gürpınar, Ersin Çene, Engin Çene, Codarts Rotterdam, Muhammed Ali Dönmez, Fatih Filiz, Fatih Marchal, Ecem Kırmızıtoprak, Ceyda Akel, Burcu Halaçoğlu, Çağdaş Ekin Şişman

Oyun dosyasını / basın bültenini indirmek için tıklayınız.

Oyun takvimini görmek için tıklayınız!

Bilet Al! 

Comments are closed.