Sarı Sandalye’yi 2014 yılında kurduk ve ilk oyunumuz “Ücret Artışı Talebinde Bulunmak İçin Servis Şefine Yanaşma Sanatı ve Biçimi”ni IKSV’nin düzenlediği Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahneledik.

Sarı Sandalye’nin geçmişi…

Kurucu kadro olarak, hepimiz GSUTT çıkışlıyız. Yani Galatasaray Üniversitesi Tiyatro Topluluğu. Üniversite yıllarımızda burada çalışmalar yaptık.

Gsutt’nin her sezonun başında Sarı Sandalye isimli bir tanışma günü olur. Bu, yeni katılanlarla ilk buluşma günüdür. Yeni katılanlar o gün ne olacağına dair hiçbir şey bilmez. Bu bilinmezliği korumak için fazla açıklama yapmayalım.

Eskilerin bolca eğlendiği; yenilerinse biraz korkuyla, biraz heyecanla ve büyük bir merakla karşıladığı ama onların da büyük oranda eğlendiği bir kaynaşma günüdür özünde Sarı Sandalye.

İşte bizim ekibimizin ortak noktası da bu özel gündür. Bu ekipteki herkes o sandalyeye en az bir kez oturmuş ve en az bir unutulmaz an yaşamıştır.

Sarı Sandalye’nin geleceği…

Sarı Sandalye’ye ilk kez oturduğunuzda ne olacağını bilmezsiniz. Bu bilinmezlik insanı her şeye hazır hale getirir ve işin en heyecanlı kısmı da bu teslimiyet anından sonra başlar. İşte biz de tıpkı Sarı Sandalye’ye oturduğumuz ilk sefer gibi; yeniye, denenmemiş olana ve bilinmeyene açtık kendimizi.

Bizi epey zorlayan bir yerden başladık. Georges Perec gibi “sıra dışı” bir yazarın, “şaşırtıcı” bir eserini tiyatroya uyarladık. Kendisinin “okunması mümkün olmayan bir metin elde etmeye çalıştım” diye niteledigi bu eseri, sahnelemeyi mümkün kıldık! Elimizden geldiğince…

İsteğimiz, yine bunun gibi ilginç denemeler yapıp, tiyatroya “yeni” eserler kazandırmak.

Bizimle ilgili basında yer alan yazılara şu sayfadan ulaşabilirsiniz: Basında Sarı Sandalye