Betül Memiş, CNN Türk için O/Hakkâri’de Bir Mevsim’i yönetmenleriyle konuştu.

Röportajı okumak için tıklayınız…

 

“Sarı Sandalye ekibini ödül komasına mı alkış komasına mı soksak, yoksa adlarına özel ödül mü yaptırsak bilemiyoruz. Hani imkanımız olsa sahne yaptırırdık onlar için. Uyarlaması, oyunculukları, yaratıcılığı, şahane ve özgün müzikleri, dekoru ve kostümü ile bu ne kadar güzel bir ekiptir…”

Yazının tamamını okumak için tıklayınız…

PERDESİZ SEYİR

 

Sarı Sandalye Kunt Hamsun’un “Açlık” romanını tiyatronun olanaklarıyla yeniden yorumluyor. Henüz okumayanlar için hem oyunu hem de romanı öneriyorum.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

Ferhat ULUDERE

 

Üstelik eseri kısıtlı sahne imkânlarına karşın muhteşem bir kurgu ve nefis bir performansla sergilemeleri ise cabası. Seyirciyi oturduğu yerde köpürten, güldüren, üzen, hoplatan ve kendisine bağlayan minimal, iddialı ve ısrarlı bir sahneleme. Oyuncular öne çıkmadan, geride kalmadan dengeli ve ahenkli bir tempoyla döktürüyorlar.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

Şenay TANRIVERMİŞ

 

Sözü genişletmeden diyeceğim o ki, sarısandalye’nin sarı renginin tonunu bilemem, ama ayakları sağlam görünmekte.

Bürokratik anaforun komikliği, yanı sıra eğlenceli çekiciliğinin giderek hüzünlü bir anlatıma dönüşmesi, izlerken de şaşkınlık yaratıyor.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

Üstün AKMEN

 

Genç yaşta yitirdiğimiz Fransız yazar ve dil ustası Perec’in oldukça absürd olan yapıtları arasında küçük bir mücevher gibi parlayan anlatıya hayat veren bu taptaze tiyatro kumpanyası, her açıdan iyi bir iş çıkarmış…

Uyumsuz (absürd) tiyatronun çağdaş bir yorumunu sergilemek cesaretini gösterirken, hem sürekli olarak yinelenen devinimlerde başarılı, hem de “ekonomik” giysi ve sahne tasarımından ders alınacak küçük örnekler sunuyor.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

-Robert SCHILD

 

Sarı Sandalye” tiyatro ekibi tarafından Georges Perec’in aynı adlı romanından uyarlanan “Ücret Artışı Talebinde Bulunmak İçin Servis Şefine Yanaşma Sanatı ve Biçimi” oyunu, matematiksel bakış açısıyla yazılan romanın şaşırtıcı tarzına uygun olarak hareketli ve farklı bir uyarlamayla dikkat çekiyor.

İş bölümü ve kolektif yaratıcılık ile vardıkları etkileyici uyarlamada Sarı Sandalye ekibinin birbirlerini uzun yıllardır parçası oldukları Galatasaray Üniversitesi Tiyatro Topluluğu’ndan tanımalarının katkısı büyük.

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

-Esin BOZOVALI

 

İstanbul Tiyatro Festivali’nde izlediğimiz ikinci oyun bizi mest etti. Georges Perec’in kitabından genç bir ekipce muhteşem uyarlanmış oyun özgündü ve oyunculuklar çok iyiydi. Absürt komedi tarzındaki oyunun ismi konusunu da özetliyor, ve esasında üslup absürt olsa da anlatılanlar gayet gerçekçi.

Festival “Yeni Dalga” başlığı altında genç ekiplere yer veriyor, bundan sonra bu başlıktaki oyunları daha detaylı incelemeye karar verdim.

– Barış CEMİLOĞLU

 

Romanların bile türe, döneme ve akıma göre yerleştirildiği bu düzenin içinde tüm akışı bozacak tek bir şey vardır. Bu da bir Georges Perec romanıdır kuşkusuz. Çünkü gerçek edebiyat meraklısı hiçbir zaman bir Perec kitabını romanların olduğu rafa koyup, yazara haksızlık etmez. Perec için ya yeni bir başlık açılmalıdır ya da onun yeri bulmaca ve zeka oyunu kitaplarının olduğu yer olmalıdır. Sarı Sandalye işte böylesine bir yazarın “Ücret Artışı Talebinde Bulunmak İçin Servis Şefine Yanaşma Sanatı ve Biçimi” adlı kitabını tiyatro sahnesine uyarlayıp, festivalde seyirciyle buluşturdu.

– Ferhat ULUDERE

 

Fransız yazar Perec’in aynı adlı romanı Almanya’da “en çarpıcı kitapismi” ödülüne aday gösterilmiş. Sadece ismi bile sahnede bizi alışıla gelmişin dışında bir oyunun beklediğinin ipuçlarını veriyor.

Tiyatro seyircisine genç yeteneklerle buluşma fırsatı sunan tiyatro festivalinin “yeni dalga” bölümü sayesinde, Sarı Sandalye’nin Ücret Artışı Talebinde Bulunmak İçin Servis Şefine Yanaşma Sanatı ve Biçimi adlı oyununu ve yetenekli oyuncuların göz dolduran performanslarını izleme fırsatı yakalamış olduk.

Absürd diyolagları ile eğlenceli, bir o kadar da doyurucu ve lezzetli bu oyunu festival süresince izleyemediyseniz üzülmeyin, henüz kaçırmış sayılmazsınız.

– Belgin YETİŞ